Total 144 questions found in this category.

Submit Question   Show By Status: New Submissions   Pending   Deleted   Approved   


QuestionSubjectCategory
Solve the following problem: The cost of 15 litres of diesel is Rs. 382.50. What is the cost of 1 litre of diesel?MathematicsMoney
Solve the problem: If 1 kg of coffee powder costs Rs. 255.75, find the cost of 25 kg of coffee powder.MathematicsMoney
Solve the following: Yogi had Rs. 45.75 with him. He gave Rs. 15.75 to his sister. How much money is left with Yogi?MathematicsMoney
Solve the problem: Jenny bought potatoes for Rs. 19.50, onions for Rs. 15.50 and carrots for Rs. 25.75. How much money did she spend in all?MathematicsMoney
Solve the problem: A man bought a DVD player for Rs. 6000. If he has sold it for Rs. 7000, find his profit or loss.MathematicsMoney
Solve the problem: The air fare between two cities is Rs. 1650 + 30% tax. Find the total air fare.MathematicsMoney
Solve the problem: 15.5 litres of milk costs Rs. 1240. How much will 20.25 litres of milk cost?MathematicsMoney
Solve the problem: Radha had Rs. 153.50 with her. She gave Rs. 45.25 to her brother Bobby. How much money is left with Radha?MathematicsMoney
Solve the following problem: 15 kgs of sugar is bought for Rs. 225. What is the cost of 1 kg of sugar?MathematicsMoney
Solve the problem: Swapna bought 7 books for Rs. 49. Each book was the same price. How much did each book cost?MathematicsMoney
Solve the problem: Imran's yearly salary is Rs. 102000. Calculate his monthly salary?MathematicsMoney
Solve the problem: The cost of 1 crayon box is Rs. 15.70. What is the cost of 5 crayon boxes?MathematicsMoney
Solve the problem: A set of 15 toy car costs Rs. 975. What is the cost of 1 toy car?MathematicsMoney
Solve the problem: A set of 15 toy car costs Rs. 975. What is the cost of 1 toy car?MathematicsMoney
Solve the problem: Priya distributed Rs. 45 among 9 children. How many rupees did each get?MathematicsMoney
Solve the problem: Mike has Rs. 600. He bought a pair of shoes for Rs. 495. How much money is left with Mike?MathematicsMoney
Solve the problem: There are 15 roses in a bunch. If each bunch costs Rs. 45, how much does each rose cost?MathematicsMoney
Solve the following problem: James had Rs. 195.25. He bought a packet of chocolates for Rs. 145.75. How much money was left with James?MathematicsMoney
Solve the problem: Priya bought a jeans pant for Rs. 750.50 and a t-shirt for Rs. 500.25. Find the total money spent by Priya.MathematicsMoney
Solve the problem: Suresh has Rs. 84. The cost of one pencil box is Rs. 14. How many pencil boxes can Suresh buy for Rs. 84?MathematicsMoney
Solve the problem: The cost of 1 dress is Rs. 1250. Find the cost of 29 dresses.MathematicsMoney
Solve the problem: The cost of 1 match box is Rs. 75. Find the cost of 68 such match boxes.MathematicsMoney
Solve the problem: The cost of a candy is Rs. 12. Sandy bought 15 candies for her birthday party. How much did she spend on candies?MathematicsMoney
Solve the problem: The cost of a Maruti van is Rs. 9540. If the cost of a car is Rs. 3550 less than that of the van, find the cost of the car.MathematicsMoney
Solve the following problem: Sunil earns Rs. 14500 per month. His monthly expenditure is Rs. 7800. Calculate his monthly savings.MathematicsMoney
Find the correct answer: Ramesh's monthly salary is Rs. 6550 and his monthly expenditure is Rs. 4780. Find his monthly savings.MathematicsMoney
Answer the following question:MathematicsMoney
Solve the following problem:MathematicsMoney
Solve the problem:MathematicsMoney
Solve the problem:MathematicsMoney
Answer the following question:MathematicsMoney
Solve the following problem:MathematicsMoney
Solve the following problem:MathematicsMoney
Solve the problem:MathematicsMoney
Solve the following problem:MathematicsMoney
Give the appropriate answer: MathematicsMoney
It costs $1.50 for a pound of apple in GreenValley store. The same costs $2.50 in HillValley store. Sam has $13 with him. How many more apples than the other store he can get, if he choose the cheapest store?MathematicsMoney
It costs $2 for a pound of apple in GreenValley store. The same costs $3 in HillValley store. Sam has $7 with him. How many more apples than the other store he can get, if he choose the cheapest store?MathematicsMoney
1 pound orange costs $1.35 in GreenValley stores. Same quantity costs $1.85 in HillValley stores. Sam bought 12 pounds from GreenValley and Peter bought 12 pounds from HillValley. How much money Sam saved compared to Peter?MathematicsMoney
1 pound orange costs $1.35 in GreenValley stores. Same quantity costs $1.45 in HillValley stores. Sam bought 4 pounds from GreenValley and Peter bought 4 pounds from HillValley. How much money Sam saved compared to Peter?MathematicsMoney
1 pound orange costs $1.25 in GreenValley stores. Same quantity costs $1.75 in HillValley stores. Sam bought 4 pounds from GreenValley and Peter bought 4 pounds from HillValley. How much money Sam saved compared to Peter?MathematicsMoney
1 pound orange costs $1 in GreenValley stores. Same quantity costs $2 in HillValley stores. Sam bought 5 pounds from GreenValley and Peter bought 5 pounds from HillValley. How much money Sam saved compared to Peter?MathematicsMoney
1 Apple costs 1$. 4 Apples make 1 pound. How much it costs for 3 pounds?MathematicsMoney
A doll costs $3 and ball costs $1. If Sam has $10 and he likes to buy as many dolls as possible, what items he can buy with the money?MathematicsMoney

 Previous Results    



Submit Interview/Test Questions with Answers and make money from adsense revenue sharing program



Top Contributors
Today
    Last 7 Days
      more...

      Online Members

      More...
      Awards & Gifts
      Top Contributors
      Today
        Last 7 Days
          more...

           
          Copyright © SpiderWorks Technologies Pvt Ltd, Kochi., India
          All Rights Reserved.